مقالات

6 مزیت مهم شیلنگ سیلیکونی پزشکی

شیلنگ سیلیکونی پزشکی

مقدمه

 در این نوشتار سعی شده است تا در مورد شیلنگ سیلیکونی پزشکی نکاتی ذکر شود. ترکیبات سیلیکونی به دلیل دارا بودن پایه معدنی و خواص ویژه نسبت به دیگر مواد شیمیایی، کاربردهای مختلفی در صنایع پیدا کرده اند. به نحوی که شاهد استفاده از این ترکیبات در سطح وسیعی در زمینه های الکترونیک، پزشکی،  نظامی، علوم محیط زیستی، مراکز علمی و پژوهشی، صنایع غذایی و حتی دنیای فناوری هستیم.

سیلیکون ها دارای خواص ویژه ای هستند و همین خواص باعث شده است که استفاده از آنها را در تولید شیلنگ شاهد باشیم.

شیلنگ سیلیکونی پزشکی ساخته شده به دلیل ویژگی های منحصر به فردی که دارند کاربرد زیادی پیدا کرده اند. پلیمرهای سیلیکونی به کاررفته در شیلنگ سیلیکونی با استخلاف های آلی دارای خصوصیات برجسته ای هستند که آنها را از دیگر شیلنگ ها متمایز می سازد.

از جمله این ویژگی های ممتاز می توان به پایداری حرارتی- جوی،  پایداری شیمیایی، عدم وابستگی خواص به دما، عایق الکتریکی بودن و آبگریزی عالی اشاره کرد. در ادامه سعی شده است با جزئیات بیشتری در مورد شیلنگ های سیلیکونی اطلاعات مفیدی ارائه شود تا در خرید شینگ سیلیکونی و نحوه استفاده از شیلنگ سیلیکونی برای شما راحت تر شود.

شیلنگ سیلیکونی

لازم است قبل از شروع بحث در خصوص شیلنگ سیلیکونی ابتدا تعریفی از خود سیلیکون داشته باشیم. سیلیکون ها پلیمرهای مصنوعی هستند که ماده اصلی سازنده آنها را سیلیسیم تشکیل می دهد. به همین خاطر نام آنها از این ماده گرفته شده است. سیلیسیم، کربن، هیدروژن و اکسیژن اصلی ترین عناصر تشیکل دهنده ساختار سیلیکون ها هستند. شیلنگ سلیکونی از پلیمرهای سیلیکونی با خلوص نزدیک به 100 درصد ساخته می شوند.

شیلنگ های سیلیکونی در بازار به صورت شفاف یا شیری رنگ موجود بوده و به فروش می رسند. از اصلی ترین ویژگی های این نوع شیلنگ می توان به بی بو و مزه بودن و عدم انتقال هرگونه ماده سمی به سیال اشاره کرد. از دیگر ویژگی که این نوع شیلنگ دارا می باشد می توان به دامنه تحمل دمایی آن اشاره کرد که در انواع مختلف شیلنگ سیلیکونی می توان به تحمل دامنه دمایی منفی 60 درجه سانتی گراد تا مثبت 250 درجه سانتیگراد اشاره کرد.

مهمترین مزیت های شیلنگ سیلیکونی

یکی از مهمترین ویژگی های شیلنگ های سیلیکونی دارا بودن تحمل دامنه دمایی وسیع است. به نحوی که این شیلنگ قادر است دماهایی تا مثبت 250 درجه سانتیگراد و منفی  60 درجه سانتیگراد را تحمل کند. این مزیت این شیلنگ ها را برای طیفی از صنایع و مشاغل از پزشکی گرفته تا بخارشویی مناسب می سازد.

این نوع شیلنگ خاصیت عایق الکتریکی داشته و در برابر فشار و کشش مقاوم است. همچنین در برابر ترکیدگی عملکرد بسیار مناسبی از خود نشان می دهد. شفافیت بسیار بالای این نوع شیلنگ مشاهده حرکت سیال در شیلنگ را به راحتی نشان می دهد.

شیلنگ سیلیکونی پزشکی

به همین خاطر در صنایع پزشکی از این نوع شیلنگ استفاده های بسیار زیادی می شود. انعطاف پذیری بسیار بالا و بدون تغییر شکل در اثر پیچش و خمش این نوع شیلنگ را در بین یکی از با دوام ترین شیلنگ ها قرار می دهد. جنس سیلیکون به کار رفته در این شیلنگ کمک می کند که این شیلنگ خاصیت انعطاف پذیری خود را از دست نداده و طول عمر بسیار بالایی بدون کاهش کیفیت نسبت به شروع استفاده داشته باشد.

شیلنگ سیلیکونی پزشکی مقاومت بسیار بالایی به انواع مواد شیمیایی داشته و به هیچ وجه مایعاتی که در آن حرکت می کنند را جذب نمی کند. بنابراین شاهد تغییر رنگ شیلنگ در طی زمان نخواهیم بود. شیلنگ های سیلیکونی را در انواع نسوز هم تولید می کنند که برابر کاربردهای خاص به کار گرفته می شوند.

کاربردهای شیلنگ های سیلیکونی پزشکی

به علت ویژگی های خاص شیلنگ سیلیکونی این نوع شیلنگ در صنایع مختلفی به کار گرفته می شود. یکی از مهمترین بخش ها استفاده از شیلنگ سیلیکونی پزشکی است. خواص شیلنگ سیلیکونی پزشکی آن را در بخش پزشکی بی رقیب می کند.  شیلنگ های سیلیکونی به راحتی تمیز و استریل می‌شوند. این ویژگی باعث شده است که پزشکان اقبال خوبی برای استفاده از این نوع شیلنگ نشان دهند. 

اما یکی از مهمترین خواص شیلنگ های سیلیکونی از دیدگاه پزشکی زیست سازگاری آن است، به این معنی که برای بافت های زنده مضر یا سمی نیست و بعید است که واکنش آلرژی زا برای بیمار ایجاد کند. این خصوصیت باعث می شود که شیلنگ های سیلیکونی وسیله ای محبوب برای ایمپلنت های پزشکی، کاتترها، درن ها، لوله های تغذیه و سایر محصولات پزشکی باشد که زیست سازگاری یک نیاز کلیدی برای آنها به شمار می آید.

لوله‌های سیلیکونی برای این دستگاه‌ها حیاتی هستند. خواص آب‌بندی، واشر و انتقال ایمن سیال را فراهم می‌کنند که با اکثر شیلنگ های دیگر این کار غیرممکن است. شیلنگ های سیلیکونی مورد استفاده در تجهیزات پزشکی معمولا از درجه خلوص بالاتری نسبت به دیگر استفاده های شیلنگ سیلیکونی برخوردار هستند.

این نوع شیلنگ ها با استفاده از فرآیند اکستروژن مداوم و ولکانیزاسیون تولید می شود. به نحوی که می توان شیلنگ های بسیار ظریفی تولید کرد که اغلب برای مویرگ ها استفاده می شود و یا شیلنگ های بسیار گسترده تر که می توانند برای انتقال مایعات حیاتی استفاده شوند.

نحوه خرید شیلنگ سیلیکونی

نصرابزار تولید و تامین کننده انواع شیلنگ و لوله ها آمادگی خود را برای رفع نیاز مجموعه های پزشکی اعلام می دارد. این شرکت ضمن ارائه مشاوره خرید به مشتریان عزیز، بهترین شیلنگ های سیلیکونی را با بهترین قیمت بازار و کمترین زمان ممکن در اختیار خریداران قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص شیلنگ های سیلیکونی و خرید عمده شیلنگ سلیکونی با مشاوران شرکت نصرابزار تماس بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *